Rao Inderjit Singh Hon'ble Minister of State for Statistics and Programme Implementation

Rao Inderjit Singh Hon'ble Minister Rao Inderjit Singh
Minister of State (Independent Charge) Statistics and Programme Implementation
D.V. Sadananda Gowda Constituency : Lok Sabha Constituency
Party: Bharatiya Janata Party
Father's Name: Late Rao Birender Singh
Mother's Name: Rani Chandra Prabha
Date of Birth : 11 Feb 1950
Place of Birth : Rewari (Haryana)
Anniversary Date: 06 Dec 1976
Spouse Name: Smt. Manita Singh
State Name: Haryana
Permanent Address: Rampura House, (Near B.B. Ashram) Rewari - 123401, Haryana Tel. (01274) 220044
Present Address: 6, Lodhi Estate, New Delhi - 110 003
Email Id: rao[DOT]inderjit[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in mos-planning[AT]gov[DOT]in
Education Qualifications: ISC: Lawrence School, Sanawar (HP) B.A. (Hons): Hindu College Delhi University LL.B.: Law Faculty, Delhi University
Office Address 101, S.P. Bhavan, Parliament Street, New Delhi.
Positions held:
  • 1977-1982 Member, Haryana Vidhan Sabha (four terms)
  • 1982-1987
  • 1991-1996
  • 2000-2004
  • 1986 -1987 Minister of State (Independent Charge), Food and Civil Supplies, Govt. of Haryana
  • 1991-1996 Cabinet Minister, Environment & Forests and Medical & Technical Education, Government of Haryana
  • 1998 Elected to 12th Lok Sabha
  • 1998-1999 Member, Standing Committee on Science and Technology; Environment and Forests
  • 2004 Elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
  • May 2004-2006 Union Minister of State, External Affairs
  • Feb 2006-2009 Union Minister of State, Defence Production
  • 2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
  • 31 Aug. 2009 - 2014 Chairman, Standing Committee on Information Technology
  • 5 April 2014 Resigned from 15th Lok Sabha
  • May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
  • 27 May 2014 9 Nov. 2014 Union Minister of State (Independent Charge) Planning; Statistics and Programme Implementation; and Union Minister of State, Ministry of Defence
  • 9 Nov. 2014 - 5 July 2016 Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning; Union Minister of State, Ministry of Defence
  • 5 July 2016 - 3 Sept. 2017 Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning; Union Minister of State, Ministry of Urban Development; and Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation. (The Ministry of Urban Development and Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation were merged into single Ministry viz. Ministry of Housing and Urban Affairs w.e.f. 6th July, 2017)
  • 3 Sept. 2017 onwards Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning; Union Minister of State, Ministry of Chemicals and Fertilizers
  • May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha
  • 2019 Minister of State for Statistics and Programme Implementation (Independent Charge)
Back to Top